Przepisy prawne

Każdy kraj ma własne przepisy prawne dotyczące stosowania łańcuchów śniegowych. W Polsce takie łańcuchy należy zakładać wówczas, kiedy nakazują nam to znaki drogowe. Warto też dodać, że stosowanie opon z kolcami jest zabronione. Zanim jednak założymy tego rodzaju elementy na koła, warto postarać się o prawidłowy wybór łańcuchów śniegowych.

Łańcuchy zimowe to nic innego, jak stalowa siatka, która jest przeznaczona do mocowania na kołach w zimowych i ciężkich warunkach atmosferycznych. Takie konstrukcje są produkowane zazwyczaj ze sploty drutu, który został wytworzony na bazie niklu, manganu oraz chromu. Dzięki temu łańcuchy zimowe nie tylko zwiększają przyczepność kół, ale jednocześnie są odporne na ścieranie.

Stosowanie łańcuchów śniegowych w Polsce jest możliwe tylko zimą, kiedy nawierzchnia dróg jest oblodzona bądź zaśnieżona. Zimowe warunki sprzyjają wypadkom drogowym oraz poślizgom, a łańcuchy śniegowe mają skutecznie zapobiegać tego rodzaju kolizjom.

O obowiązku zakładania łańcuchów w Polsce informują przede wszystkim znaki drogowe. Łańcuchy najczęściej muszą być mocowane na kołach na terenach podgórskich oraz w górach. Wówczas założenie łańcuchów śniegowych jest wymagane nie tylko kierowców samochodów ciężarowych, ale i osobowych. W pozostałych przypadkach natomiast warto posiadać łańcuchy w wyposażeniu pojazdu.

W Polsce znaki drogowe informujące o konieczności zakładania łańcuchów śniegowych występują od 1999 roku. W wielu innych państwach także są ustawiane tego rodzaju tablice informacje – możemy się z nimi zetknąć między innymi w Austrii, we Francji, Włoszech oraz w Szwajcarii. W tych krajach na łańcuchach przeciwślizgowych należy jeździć głównie w rejonach podgórskich – a zapis ten dotyczy zarówno obywateli tych krajów, jak i turystów.

Zakup łańcuchów zimowych to z całą pewnością dość ważna inwestycja, która ma na celu poprawić nasze bezpieczeństwo w trakcie podróżowania zimową porą. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnych łańcuchów, warto zapoznać się z ich rodzajami, a także poznać parametry dotyczące wysokości i szerokości opon w naszym samochodzie.

Łańcuchy przeciwślizgowe znakomicie wspierają kierowców podróżujących nie tylko po polskich, ale i po europejskich drogach. Tego rodzaju rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo, zwiększają mobilność pojazdów oraz przyczyniają się do lepszej przyczepności kół. Warto więc zdecydować się na zakup markowych łańcuchów śniegowych, zwłaszcza jeśli często podróżujemy w zimowych warunkach.